CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLAR

CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLARDAN KORUNMADA GENEL KURALLAR

N Cinsel eş sayınızın artmasının , hastalık riskini de artıracağını unutmayınız ! Rastgele ilişkilerden kaçınınınız ! Muayeneye mutlaka eşinizi de getiriniz !!!

N Hastalık belirtileri olmadan da hastalık bulaşabileceğini hatırlatırız ! Şüpheli ilişkiden 3-6 ay sonra gerekli testleri yaptırın ve bu sırada ilişkiden kaçının . Bu süre zarfında yapılan testler negatif olsa da HIV almış olabilir , Hepatit B ile tanışmış olabilirsiniz .

N İlişkilerinizde koruyuculuğu mükemmel olmasa da kondom kullanınız ! Bir cinsel hastalık diğerlerine de yakalanma riskinizi artırmaktadır !

N Uyuşturucu madde bağımlılığı ve alkolizm doğru ve sağlıklı düşünmenizi engelleyerek , cinsel ilişki sırasında olumsuz ve kontrolsüz davranışlara neden olabileceğini aklınızdan çıkarmayın .

N Hiçbir ilişki , seksüel davranış ve tercih şekli bulaştırıcılık açısından daha güvenilir değildir !

N Hamile iseniz , doğum öncesi mutlaka gerekli testleri yaptırınız !

N Başkalarının kullandığı şırınga , iğne , jilet , diş fırçası vb. eşyalarını kullanmayınız . Ülkemizde Hepatit B'nin sık görülmesinin en önemli nedeni ortak kullanılan eşyalardır .

N Şüpheli bir ilişkiniz oldu ise başkalarından önce bir hekim ile görüşün . Asla kendi başınıza , eş-dost ya da eczacı tavsiyesi ile ilaç kullanmayınız . Bu eksik tedaviye neden olacak , sonuçta hastalığınız zannınızın aksine geçmemiş olacağı gibi , sonra tedavi yapılmak istendiğinde de direnç problemi ile karşılaşılacak ve tedaviniz güçleşecektir . Zaman kaybının hastalığı etrafınıza yaymanıza yol açacağını önemle hatırlatırız . Şikayetlerin büyük bir kısmı kendiliğinden iyileşmekte , hasta hekime gitmekten çekinmekte ve vaz geçmekte ama hastalıklar gizli kalmaya devam etmektedir . Bu da hastalığın önlenmesini güçleştirmekte ve önemli bir toplumsal sorun oluşturmaktadır . Hastalığı başta eşiniz olmak üzere yakın çevrenize bulaştıracağınızın altını çizmek istiyoruz !

N Kan aldığınız ya da verdiğinizde gerekli testlerin yapılmasını temin ediniz . Bu hastalıkların bir bölümü kan nakli ile de bulaşmaktadır , tekrar tekrar hatırlatırız .

N Her türlü soru ya da sorununuz için bizimle görüşebilirsiniz . Randevu için şu telofonu aramanız yeterli olacaktır : 0 212- 529 44 55

HASEKİ EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ

DERİ VE ZÜHREVÎ HASTALIKLAR KLİNİĞİ

DOÇ. DR. LÜTFİYE ERSOY - Dr. Özer ARICAN

CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLAR REHBERİ

Linkler
Ýlk Sayfa
KONDOM KULLANIMI