CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLAR

KLAMİDYOZ

Klamidya adı verilen bir mikrobun neden olduğu , dünyada en sık rastlandığı öne sürülen cinsel yolla bulaşan önemli bir hastalıktır . Her yıl yaklaşık 89 Milyon insan bu hastalığa yakalanmaktadır .

Sağlam kişinin mikrop ile teması sonrası 1-3 hafta sonra belirtiler ortaya çıkmaktadır . Belsoğukluğuna benzeyen bu hastalıkta da , kadınların çoğu belirti vermez ama bulaştırıcılıkları devam eder . Kadında vaginada akıntı görülebilir . İdrar yaparken yanma ve ağrı olabilir . Bunun yanında karın alt kesiminde ağrı , cinsel ilişkide ya da adetler arası dönemde kanama olabilir .

Erkekte ise , genellikle sabahları , peniste bir damla şeklinde şeffaf bir akıntı ile kendini belli eder . İdrar yaparken ağrı ve yanma duygusu olabilir .

Klamidya

ERKEKTE KLAMİDYOZA AİT AKINTI

Doğum esnasında bebeğe bulaşabilir . Göz iltihabına ve pnömoni ( akciğer iltihabı ) ' ye neden olabilir . Hastalık tedavi edilmediği takdirde yumurtalık kanalları iltihaplanarak tıkanabilir ve kısırlığa yol açar . Hastalık dış gebelik ve ölümlerin sebebi de olabilir . Erkekte de spermin ( meni ) geçtiği yollarda tıkanıklığa neden olarak kısırlığa neden olabilir .

Kesin tanısı doktor tarafından laboratuar testleri ile konulan Klamidyozun tedavisi de belsoğukluğunda olduğu gibi antibiotiklerledir . Kendiniz tedaviye kalkışmayın !!!

Yukarıda geçen genel prensipleri bir kez daha tekrar edersek ;

- Cinsel eşinizin de muayenesi ve gerekli ise tedavi edilmesi lazımdır !

- Hekim tavsiyesi dışında ilaç kullanmayın . Eczacıdan önce , bir hekime danışın . Böylesi tedaviler , eksik tedaviye , mevcut ilaçlara direnç gelişmesine neden olduğu gibi zaman ve para israfına yol açmaktadır . Yanlış tedavi ile kaybettiğiniz zaman ile hastalığı eş ve çocuklarınıza bulaştırma riskiniz artmaktadır !

- Tek eşlilik bu hastalıkların tedavisinden önce tavsiye edilmesi gerekli en önemli husustur ! Cinsel partner sayınızı TEK ile sınırlı tutun !!! Unutmayın , her türlü cinsel hastalık , diğerlerine de yakalanma riskinizi artıracaktır !

- Cinsel ilişkilerinizde kondom ( prezervatif ) kullanın . Ama unutmayın ki hiçbir kondom ve yöntem %100 koruyucu değildir !!!

- Hastalık belirtisi olmadan da bulaşma riski olduğunu unutmayınız !!!

- Hamile iseniz , doğum öncesi dönemde mutlaka düzenli sağlık kontrollerinizi yaptırınız !

HASEKİ EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ

DERİ VE ZÜHREVÎ HASTALIKLAR KLİNİĞİ

DOÇ. DR. LÜTFİYE ERSOY - Dr. Özer ARICAN

CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLAR REHBERİ

DEVAM
Genel Kurallar