CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLAR

GONORE ( BELSOĞUKLUĞU )

Gonore , halk arasındaki adıyla BELSOĞUKLUĞU en sık rastlanılan zührevî hastalıklardan biridir . Dünya Sağlık Teşkilatı tahminlerine göre her yıl 62 Milyon insan bu hastalığa yakalanmakadır . Hastalık tedavi edilmez ise , özellikle kadınlarda önemli sağlık sorunlarına neden olur .

Gonore , kadın hastaların %80'inde herhangi bir belirti vermez . Belirti veren kadınlarda , vaginadan yeşil veya sarı renkli fena kokulu akıntı olur . İdrar yaparken yanma ve ağrı vardır . Hasta , sık sık ve az miktarda idrara çıkar .

Erkeklerin ise çoğunda belirti vardır . Hastalık belirtileri olarak mikrobun bulaş-masından 2-6 gün sonra , penisin ucundan sarı yeşilimsi cerahat akar ki beraberinde kadınlarda olduğu gibi sık idrara çıkma ve yanma ile ağrı da vardır .

Gonore1Gonore2

ERKEK VE KADINDA GONOREYE AİT AKINTI

Doğum esnasında mikrobu bebeğine de bulaştırabilir . Mikrop yenidoğan bebekte göz iltihabına neden olur . Bu , tedavi edilmez ise körlüğe neden olabilir .

Hastalık tedavi edilmez ise her iki cinste de kısırlığa yol açabileceği gibi kadınlarda karın alt kısımlarında kronik ( müzmin , süregen ) ağrı şikayetlerine neden olabilir .

Tanısı çok basit olan Gonorenin tedavisi de oldukça basittir . Akıntıdan yapılacak bir mikroskobik inceleme ile etken gösterilebilir . Antibiyotik tedavisi ile de , kolayca tedavi edilir . Fakat bilinçsiz ve rastgele antibiotik kullanımı sonucu kullanılan antibiotiklere direnç gelişmesi söz konusudur . Bu nedenle , hekim reçetesi dışında antibiotik kullanımından sakınınız .

ş Cinsel eşinizin de muayenesi ve gerekli ise tedavi edilmesi lazımdır !

ş Hekim tavsiyesi dışında ilaç kullanmayın . Eczacıdan önce , bir hekime danışın . Böylesi tedaviler , eksik tedaviye , mevcut ilaçlara direnç gelişmesine neden olduğu gibi zaman ve para israfına yol açmaktadır . Yanlış tedavi ile kaybettiğiniz zaman ile hastalığı eş ve çocuklarınıza bulaştırma riskiniz artmaktadır !

ş Tek eşlilik bu hastalıkların tedavisinden önce tavsiye edilmesi gerekli en önemli husustur ! Cinsel partner sayınızı TEK ile sınırlı tutun !!! Unutmayın , her türlü cinsel hastalık , diğerlerine de yakalanma riskinizi artıracaktır !

ş Cinsel ilişkilerinizde kondom ( prezervatif ) kullanın . Ama unutmayın ki hiçbir kondom ve yöntem %100 koruyucu değildir !!!

ş Hastalık belirtisi olmadan da bulaşma riski olduğunu unutmayınız !!!

ş Hamile iseniz , doğum öncesi dönemde mutlaka düzenli sağlık kontrollerinizi yaptırınız !

HASEKİ EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ

DERİ VE ZÜHREVÎ HASTALIKLAR KLİNİĞİ

DOÇ. DR. LÜTFİYE ERSOY - Dr. Özer ARICAN

CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLAR REHBERİ

DEVAM
Genel Kurallar