CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLAR

SİFİLİZ ( FRENGİ )

Sifiliz , ya da halk arasındaki adıyla FRENGİ Triponema Pallidum adı verilen bir bakterinin neden olduğu cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır . Her yıl yaklaşık 12 Milyon kişinin yakalandığı hastalık tedavi edilmezse , bakteri zaman içerisinde vücuda yayılarak bir çok organda hasara neden olur .

Erkekte ÞankrKadýnda Þankr

ERKEK VE KADINDA SİFİLİZİN İLK BELİRTİSİ OLAN ŞANKR ( GENİTAL YARA )

Hastalık penis , vagina , anüs ya da ağız yolu ile bulaşır . İlk belirtiler 10 gün ile 3 ay içerisinde çıkar . Hastalıkta bir ya da daha fazla sayıda , üstü açık , bir cm boyutlarında , sert , ağrısız " ŞANKR " adı verilen yaralar oluşur . Bu yaralar genelde bakterinin ilk bulaştığı cinsel organlar etrafında oluşur . Kasık ve boyun lenf bezleri şişebilir .

İster tedavi edilsin ister edilmesin frengi şankırı birkaç hafta içerisinde kendiliğinden kaybolur . Bu hastalığın , geçtiği anlamına GELMEZ !!! Hastalık , şankır döneminde tedavi edilmezse , yaraların ortaya çıkışından itibaren 3-6 hafta içerisinde , el-ayak ve vücudun diğer bölgelerinde kırmızı döküntüler ortaya çıkar . Bu kırmızılıkların olduğu bölgelerde de bakteri bulunmaktadır ve lezyonlar bulaştırıcıdır . Bunlar da kendiliğinden birkaç haftada kaybolur . AMA HASTALIK TAHRİBİNE DEVAM EDECEKTİR !!!

Tedavi edilmeyen frengi vakalarında hastalık uzunca süre sessiz kaldıktan sonra ileri bir döneme girer. Bakteri kalp , gözler , beyin , sinir sistemi , kemik ve eklemler başta olmak üzere vücudun bir çok yerinde hasarlara neden olur . Bunun sonucu ölüme kadar uzanır ... Tedavi olmamış gebe frengili bir kadından , hastalığın bebeğine bulaşma riski %70 dolaylarında olup , bebeklerin %25'i ölü doğum ya da erken dönemde görülen ölüm nedeniyle kaybedilir .

Yine kan yolu ile de bulaşma riski mevcuttur . Kan alıcısı ya da verici iseniz bu yöndeki testlerin yapılıp yapılmadığını mutlaka sorunuz ve KONTROLSÜZ KAN NAKLİ YAPTIRMAYINIZ !

Başta Penisilinlerle olmak üzere antibiotiklerle kolayca iyileşen bir hastalıktır . Bazen hastaların kendi başlarına kullandıkları benzeri ilaçlarla tablo daha hızlı gerilemekte , fakat yetersiz doz ve süre uygulandığından kişi hastalığının geçtiğini düşünmektedir . Uygun tedavi başladıktan 24-48 saat sonra hastalık bulaştırıcılığını kaybetmektedir .

F Hekim önerisi olmadan ilaç kullanmayınız !

F Her türlü kuşkulu durumda hekime başvurun !

F Gereğinde eşinizin ve tüm aile fertlerinin muayene , tetkik ve tedavilerini yaptırınız !

F Daha önce Frengi geçirmiş iseniz ya da böyle bir şüpheniz varsa testlerinizi yaptırmadan kan bağışında bulunmayınız !

F Hastalık belirtisi olmadan da bulaşıcı olacağını aklınızdan çıkarmayın .

F Cinsel eş sayınızın artmasının , hastalığa yakalanma ve onu bulaştırma riskinizi artıracağını unutmayınız !!!

F Hamile iseniz doktorunuzla görüşerek uygun testleri mutlaka yaptırınız ! ...

HASEKİ EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ

DERİ VE ZÜHREVÎ HASTALIKLAR KLİNİĞİ

DOÇ. DR. LÜTFİYE ERSOY - Dr. Özer ARICAN

CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLAR REHBERİ

DEVAM
Genel Kurallar