CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLAR

AIDS

AIDS , Edinilmiş Bağışıklık Yetmezliği Sendromu'nun İngilizce kısaltılmış baş harflerinden meydana gelir ki HIV adı verilen bir virüsün neden olduğu , henüz tedavisi mümkün olmayan , çok farklı ve kompleks belirtiler gösteren bir hastalıktır . İnsanın bağışıklık sistemini ele geçirerek işe yaramaz hale getiren bu virüs sayesinde etkilenmiş kişinin vücudu bir çok hastalığa karşı kendini koruyamaz hale gelmektedir .

Bir insanın HIV (+) olduğunu belli edecek bir belirti yoktur . Hastalık uzun süre sessiz kalır . AIDS , bu virusun oluşturduğu tablonun son safhasıdır . Bu süre zarfında da kişi bilmeden hastalığı çevresine gerek cinsel ilişki gerekse de kan yolu ile bulaştırabilir . Hastalık bulaştıktan 3-6 ay sonra HIV'a karşı antikorlar oluşur ve bunlar kan testi ile tesbit edilebilir . HIV bulaşmış bir kişide 6 ay veya yıllar sonra ( Ortalama 8 Yıl ) belirtiler görülmeye başlar ama hiç biri AIDS'e özgü değildir ve bunlara bakarak AIDS tanısı konulamaz :

v Vücut ağırlığının %10'undan daha fazla kilo kaybı

v 1 aydan uzun süren ateş

v 1 aydan uzun süren devamlı ya da aralıklı ishal

v Sürekli ve ciddi yorgunluk , halsizlik hissi v 1 aydan uzun süren öksürük

v Ağız ve boğazda iyileşmeyen ya da sık sık tekrarlayan aftlar

v Boyun , koltuk altı bölgelerinde 3 aydan uzun süreli beze büyümeleri

 

1. Kan Yolu İle ( Kan , organ , doku nakli ya da sterilize edilmemiş iğne , kesici aletler vb'lerinin batması , jilet gibi özel eşyaların kullanımı ile . Alkolizm ve uyuştucu madde kullanımı kontrolsüz ilişki ve ortak şırınga kullanımı gibi nedenlerle kişinin HIV ile infekte olmasına yol açmaktadır . )

2. Cinsel İlişki İle ( HIV en çok meni ve vaginal salgılarda bulunur . Bu yüzden kadın-erkek , erkek-erkek ya da kadın-kadın her türlü ilişkide bulaşma riski mevcuttur . İlk yıllarda HIV'in ancak homoseksüel ilişki ile bulaştığı zannedildi ise de bugün için en yaygın bulaşma yolu kadın-erkek arasındaki vaginal ilişkidir . )

3. Anneden Bebeğine ( HIV (+) bir anneden , doğacak çocuğuna bulaşabileceği gibi doğum esnasında veya emzirme sırasında da bulaşabilir . AIDS'li her annenin bebeğinde HIV antikorları pozitiftir. Çocuğun gerçekten HIV'li olup olmadığı ancak 6 aydan sonra yapılcak testlerle anlaşılır . )

1. Dokunmayla ( El sıkışma , cilt temasları , öpüşme , hastanın dokunduğu bir yere dokunmakla )

2. Hava yolu ile

3. Yiyecek ve içeceklerden

4. Kapkacak ve giysilerin ortak kullanımı ile

5. Böcek , karasinek ve sivrisinek sokma ya da ısırmaları ile

6. Yüzme havuzu , banyo ya da tuvaletten

 

HASEKİ EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ

DERİ VE ZÜHREVÎ HASTALIKLAR KLİNİĞİ

DOÇ. DR. LÜTFİYE ERSOY - Dr. Özer ARICAN

CİNSEL YOLLA BULAŞAN HASTALIKLAR REHBERİ

DEVAM
Genel Kurallar